top of page

Jak pisać lepsze maile Outboundowe?

Zaktualizowano: 13 lis 2022


Dzień dobry - Tutaj Paweł się kłania :)


Dzisiaj zaprezentuje Ci 1 ciekawą poradę na temat tego, jak polepszyć swoją konwersję przy kampaniach outboundowych. Przeczytanie tej wiadomości powinno Ci zająć maksymalnie 4 minuty (no, chyba że bardzo wolno czytasz).


Miłej “lektury”.


 

W dzisiejszym wpisię podzielę się z Tobą 5 krokami, które sprawią, że Twój open rate (OR) pójdzie w górę, jak również response rate (RR) będzie znacznie lepszy.


Każdy z nas marzy o statystykach jak jedna z kampanii cold email + cold calling poniżej:


Jeśli chcemy dojść do takich wyników, musimy przestrzegać kilku ważnych punktów, którymi się dziś z Tobą podzielę.

Na przestrzeni ostatnich lat, bardzo mocno eksperymentowałem z różnymi rodzajami maili, wysyłanymi do różnych klientów. Najlepiej działały zawsze te, które były krótkie, przejrzyste, spersonalizowane i zawierały… wabiki sprzedażowe. Kolejna sprawa to CTA (call to action), czyli coś, co spowoduje, że zachęcimy potencjalnego klienta do przeczytania, odpisania i umówienia się z nami na spotkanie.


Zaczynajmy…



1. Personalizacja + Tytuł


Jeżeli chcesz pisać maile outboundowe, nie zapominaj o tytule wiadomości. Musi ona przykuć uwagę i spowodować, że potencjalny klient będzie chciał ją otowrzyć. Posstaraj się rownież w jakiś konkretny sposób spersonalizować swoją wiadomość. Najlepiej zacząć od samego imienia. Kolejnym elementem niech będą dane, które jesteś wstanie pozyskać, np. Ilość pracowników w firmie, przychód firmy, etc. To jest zawsze dobry początek.


W samej personalizacji chodzi o to, by pokazać potencjalnemu klientowi, że zrobiliśmy wstępny research i wiemy czym się zajmuje. Pamiętaj jednak by nie rozpisywać się też nie wiadomo ile. Im krótsza wiadomość, tym lepsza… przecież nie chcesz wysyłać ściany tekstu jak poniżej…


Spróbujmy stworzyć maila razem.

Dzień dobry Panie Pawle, Zauważyłem, że pracuje Pan w [Firma: X] na stanowisk [ Firma: Stanowisko X].















2. Wabik sprzedażowy - Personalizacja Część II


Tutaj, zależy nam na skupieniu uwagi czytelnika. Chcemy by to co czyta, skłoniło go do dokończenia naszego wywodu, jak również do odpisania nam.


Wabik sprzedażowy może być różny, np.

  • Jesteś agencją rekrutacyjną / freelancerem, więc dla Ciebie wabikiem będą oferty pracy, które potencjalny klient ma obecnie na stronie internetowej. Tego możesz użyć w tej części maila (Dziś zbudujemy naszego outboundowego maila właśnie w oparciu o agencję rekrutacyjną).

  • Jesteś firmą, która pomaga w pozyskiwaniu leadów. Wabikiem mogą być pozyskane środki inwestycyjne przez potencjalnego klienta, które na pewno będą też wydane na marketing i akwizycję.

  • Sprzedajesz Marketing Automation. Wabikiem może być zmiana dyrektora marketingu w danej firmie. Możesz to wykorzystać do audytu.

  • Jeśli masz (lub też nie masz) problemu z wabikiem, warto dodać informację o branży i 3 główne problemy z którymi borykali się inni Twoi klienci o podobnym profilu

Wabiki sprzedażowe, mają za zadanie, pokazanie potencjalnemu klientowi, że wiemy co w tym momencie dzieje się w jego otoczeniu.

Przykład:


Dzień dobry Panie Pawle, Zauważyłem, że pracuje Pan w [Firma: X] na stanowisk [ Osoba: Stanowisko X]. Przeglądając Waszą stronę [Firma: Storna X], widzę, że szukacie dużo pragrmistów. Ogrom naszych klientów pracujących w Waszej branży boryka się z 3 głównymi problemami:



3. Problemy i wyzwania


Dobrze jest określić 2- 4 problemy z którymi boryka się klient. Najłatwiej porozmawiać z klientami, których już udało Wam się pozyskać i zobaczyć jakie były najczęstrze problemy z jakimi musieli się zmierzyć. Na tej podstawie, możesz przedstawić potencjalnemu klientowi problemy, które równie dobrze może on mieć. Nie staraj się wymyślać problemów na siłę. Często te problemy są oczywiste i z łatwością znajdziesz je podczas tworzenia idealnego profilu klienta.


Przykład:

Dzień dobry Panie Pawle,

Zauważyłem, że pracuje Pan w [Firma: X] na stanowisk [ Firma: Stanowisko X]. Przeglądając Waszą stronę [Firma: Storna X], widzę, że szukacie dużo pragrmistów. Ogrom naszych klientów pracujących w Waszej branży boryka się z 3 głównymi problemami:

  • Długi proces zatrudnienia odpowiedniego kandydata, często dochodzący nawet do 12 miesięcy.

  • Wiele godzin poświęconych przez programistów podczas procesu rekrutacyjnego.

  • Utrudnienia w rozwijaniu systemu przez braki kadrowe.

Te problemy mają wywołać w potencjalnym kliencie chwilę refleksji. Powinien on sobie uświadomić, że rzeczywiście ten problem w tym momencie występuje i fajnie gdyby udało się go rozwiązać.



4. Podsumowanie i CTA


Czy warto od razu zapraszać klienta na calla w pierwszej wiadomości? To już zostawię Twojej ocenie…

W naszych sekwencjach Outboundowych robimy to dopiero w kolejnych follow upach. W pierwszych mailach, staramy się go zainteresować tematem poprzez pokazanie, że nie tylko on ma takie problemy a jeśli wydają się mu one znajome to zawsze może do nas z tym napisać.


W pierwszej wiadomości warto zaproponować rozwinięcie tematu poprzez większą ilość informacji, które możesz dostarczyć prospectowi. Dobrze konwertują też różnego rodzaju raporty, które możecie przygotować z działem marketingu (np. Raport odnośnie strat jakie ponosi firma przy wolnej i niedokładnej rekrutacji programistów).



Dzień dobry Panie Pawle, Zauważyłem, że pracuje Pan w [Firma: X] na stanowisk [ Firma: Stanowisko X]. Przeglądając Waszą stronę [Firma: Storna X], widzę, że szukacie dużo pragrmistów. Ogrom naszych klientów pracujących w Waszej branży boryka się z 3 głównymi problemami:

  • Długi proces zatrudnienia odpowiedniego kandydata, często dochodzący do 12 miesięcy.

  • Wiele godzin poświęconych przez programistów podczas procesu rekrutacyjnego.

  • Utrudnienia w rozwijaniu systemu przez braki kadrowe.

Czy, któryś z tych problemów wydaje się Panu znajomy?


Pozdrawiam i do usłyszenia, Paweł


5. Dostarczalność


Wiele firm kompletnie nie zwraca uwagi na dostarczalność i po kilku outboundowych kampaniach ich maile lądują w… spamie.


Warto monitorować cały czas swoją domenę poprzez różnego rodzaju dostępne narzędzia na rynku. Sam od lat korzystam z:

Nie zapominaj o tym by cały czas monitorować, które sekwencje działają lepiej a które gorzej. Outbound z natury to ciągłe testowanie różnych tytułów maili, treści i sprawdzania, które trafiają do danej grupy docelowej. W następnym Newsletterze będę poruszał tematykę narzędzi na których warto budować strategię Outboundową. Nie zapomnij również o tym by być na bieżąco z moimi postami na LinkedIn. Poniżej instrukcja jak możesz to zrobić w prosty sposób. Kliknij tutaj aby to zrobić.






留言


bottom of page